Tévhitek az embercsempészés bűntettét illetően

2024.02.14
  • Tévhit 1.: Embercsempészést csak államhatár átlépésével lehet elkövetni

A Btk. 353. § (1) bekezdése szerint, aki államhatárnak más által a jogszabályi rendelkezések megszegésével történő átlépéséhez segítséget nyújt, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Tehát, aki az államhatár átlépéséhez segítséget nyújt, megvalósítja a jogszabály szerinti tényállást; amennyiben ez a segítségnyújtás Magyarország területén egyik településtől a másikig való elszállításban nyilvánul meg, akkor kétségtelenül megvalósítja a jogszabály szerinti bűncselekményt. Tehát nem szükséges az illegális bevándorlók, határon át történő szállítása ahhoz, hogy az elkövető magatartása tényállásszerű legyen.

  • Tévhit 2: Az embercsempészés enyhe tárgyi súlyú bűncselekmény

A Btk. 353. § (1) bekezdése szerint, aki államhatárnak más által a jogszabályi rendelkezések megszegésével történő átlépéséhez segítséget nyújt, bűntett miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

A büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha az embercsempészést

a) vagyoni haszonszerzés végett,

b) államhatár átlépéséhez több személynek segítséget nyújtva, vagy

c) az államhatár rendjének védelmét biztosító létesítmény, illetve eszköz megsemmisítésével vagy megrongálásával követik el.

(3) A büntetés öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés, ha az embercsempészést

a) a csempészett személy sanyargatásával,

b) fegyveresen,

c) felfegyverkezve,

d) üzletszerűen vagy

e) bűnszövetségben követik el.

(4) A büntetés öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztés, ha

a) a (3) bekezdés a) pontja szerinti embercsempészést a b)-e) pontban meghatározott módon

b) a (3) bekezdés b) pontja szerinti embercsempészést az a), illetve a c)-e) pontban meghatározott módon követik el.

(5) A (3) vagy (4) bekezdésben meghatározott bűncselekmény szervezője vagy irányítója tíz évtől húsz évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

(6) Aki embercsempészésre irányuló előkészületet követ el, három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

Összességében elmondható, hogy a büntetési tételek elég magasak, ráadásul, ha bűnszervezetben történik az elkövetés, a büntetési tétel felső határa a duplájára emelkedik.

  • Tévhit 3: Embercsempészésért csak az vonható felelősségre, akinek a gépjárművében az illegális határátlépőket megtalálták

Az embercsempészés bűntettét az valósítja meg, aki az illegális határátkeléshez segítséget nyújt. Ez a segítségnyújtás bármilyen formában megvalósulhat. Tipikus eset, amikor a felvezető autó ellenőrzi a helyszíneken a rendőri jelenlétet. Erre való tekintettel, nem kell konkrétan embereket szállítson, aki ezzel a cselekménnyel kerül meggyanúsításra, sőt a bűncselekmény szervezője vagy irányítója a jogszabály alapján tíz évtől húsz évig terjedő szabadságvesztés büntetéssel is büntethető.

A tartalom vizuális felosztásához használj képszakaszokat

A címsorokon kívül a képszakaszok segítenek a tartalom helyes felosztásában. A bejegyzésed képek segítségével oszthatod fel szakaszokra, amelyek megfelelően kiegészíti a szöveged.

Idézett szövegek kiemeléséhez használd az idézetblokk formázási lehetőséget.

Itt kezdődhet a szöveged. Kattints ide, és kezdheted is az írást. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium totam rem aperiam eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et.